ProCare Polecam Książki Materia autyzmu. Łączenie wątków w spójną teorię
Materia autyzmu. Łączenie wątków w spójną teorię

Okładka książki "Materia autyzmu"Tytuł:
Materia autyzmu. Łączenie wątków w spójną teorię

Autor: Judith Bluestone

Tytuł oryginału: The Fabric of Autism, Weaving The Threads Into A Cogent Theory

Tłumacz: Dąbrowska-Jędral Maria, Klimek Agnieszka

Rok wydania: 2004

Rok wydania polskiego: 2010

Wydawnictwo: Fundacja Rozwiązać Autyzm

ISBN: 978-83-930979-1-3

Książka „Materia autyzmu” przybliża założenia teoretyczne i filozofię rozumienia funkcjonowania osób z autyzmem, które leżą u podstaw metody HANDLE. Nie jest to jednak zwykły podręcznik będący zbiorem zadań i ćwiczeń: jest to książka nasycona własnym doświadczeniem autorki, zarówno jako osoby z autyzmem, jak i jako terapeutki. Judith Bluestone opisuje problemy sensoryczne i zachowania określane przez zewnętrznych obserwatorów jako „trudne” z perpektywy osoby, która sama się z nimi zmaga, co jest niezwykle cenne i pozwala na lepsze zrozumienie osób z autyzmem.

Metoda HANDLE (Holistic Approach to NeuroDevelopment and Learning Efficiency czyli Holistyczne Podejście do NeuroRozwoju i Efektywności Uczenia się) jest metodą nastawioną na usprawnianie układów neurologicznych. Opiera się na wykonywaniu starannie dobranego zestawu ćwiczeń w domu przy udziale rodziców. Ćwiczenia obejmują m.in. opukiwanie głowy i twarzy, naciskanie stawów, co pozwala na stymulowanie przetwarzania w danej modalności zmysłowej. W książce omówione są podstawowe problemy związane z zaburzeniem przetwarzania zmysłowego, problemami z odżywianiem, stresem oraz snem – autorka pokazuje, jak wszystkie te aspekty łączą się powodując obserwowane u osób z ASD objawy związane z zachowaniami trudnymi i zaburzeniami w zakresie komunikacji i relacji z innymi ludźmi. W książce znajduje się dużo przykładów dotyczących konkretnych pacjentów uczestniczących w programie HANDLE, wiele z nich wiąże się ze spektakularnymi efektami.

Bez względu na to, czy książka przekona nas do stosowania metody HANDLE, warto ją polecać rodzicom i terapeutom ze względu na wielki szacunek, z jakim pokazuje i wyjaśnia trudności i zachowania osób z ASD.

Ważne informacje

Serdecznie zapraszam na szkolenia tematyczne dla specjalistów, rodziców i wolontariuszy, które prowadzę wraz z zespołem Rozwijanki w Centrum Wspierania Rozwoju w Wieliczce. Harmonogram szkoleń i dokładne informacje na stronie Rozwijanki.

Współpraca

Chętnie podejmę współpracę w zakresie prowadzenia diagnozy i terapii psychologicznej, a także w badaniach naukowych oraz przygotowywaniu publikacji dot. zaburzeń rozwojowych.

Prawa autorskie

Zdecydowana większość materiałów na stronie jest mojego autorstwa. Możesz ich użyć do własnej pracy terapeutycznej i edukacyjnej, ale nie rozpowszechniaj ich bez mojej zgody.

Kontakt ze mną

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować w sprawie terapii lub chcesz rozpocząć współpracę w innym zakresie (ośrodki, wydawnictwa), proszę o wypełnienie formularza kontaktu.

Mapa strony pomoże Ci w poruszaniu się po serwisie.