ProCare Polecam Książki Jak uczyć dzieci z autyzmem czytania umysłu
Jak uczyć dzieci z autyzmem czytania umysłu

Tytuł: Jak uczyć dzieci z autyzmem czytania umysłu. Praktyczny poradnik dla nauczycieli i rodziców

Autor:  Patricia Howlin, Simon Baron-Cohen i Julie Hadwin

Tytuł oryginału: Teaching Children with Autism to Mind-Read. Practical Guide

Tłumacz: Magdalena Karwala

Rok wydania: 1999

Rok wydania polskiego: 2010

Wydawnictwo: Wydawnictwo JAK

ISBN: ISBN 978-83-929749-4-9

Prezentowany przewodnik dla nauczycieli i rodziców stanowi opis programu terapeutycznego stymulującego rozwój teorii umysłu u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Problemy z odczytywaniem oraz rozumieniem cudzych emocji i myśli dla wielu badaczy stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych objawów autyzmu. Osoby z autyzmem znacznie gorzej wypadają w testach wymagających zdolności przyjęcia cudzej perspektywy, stąd próby stworzenia treningu, który umożliwiłby kształtowanie odpowiedniego rozumienia sytuacji społecznych.

Autorzy skupiają się na bardzo praktycznych aspektach Teorii Umysłu. We wstępie teoretycznym przybliżają podstawowe problemy z nią związane i dokonują podziału umiejętności czytania umysłu (ang. Mind-Read), a pracę w ramach każdej z grup umiejętności dzielą na 5 etapów. Kolejne rozdziały książki poświęcone są nauczaniu na temat emocji, przyjmowania perspektywy i rozumienia innego stanu wiedzy różnych osób oraz rozwijaniu zabawy opartej na udawaniu.

Ogromną zaletą tej publikacji jest bogaty zbiór materiałów i konkretnych wskazówek terapeutycznych do poszczególnych sfer i etapów programu. Ponadto dołączone są arkusze do oceny postępów, które ułatwiają ewaluację programu. Polskie wydanie uzupełnione jest o zestaw czterech drewnianych klocków ze schematycznymi „buziami” z czterema podstawowymi emocjami.

Przewodnik stanowi przydatne narzędzie w pracy psychologów, pedagogów, logopedów oraz wszystkich opiekunów osób z zaburzeniami w spektrum autyzmu.

Ważne informacje

Serdecznie zapraszam na szkolenia tematyczne dla specjalistów, rodziców i wolontariuszy, które prowadzę wraz z zespołem Rozwijanki w Centrum Wspierania Rozwoju w Wieliczce. Harmonogram szkoleń i dokładne informacje na stronie Rozwijanki.

Współpraca

Chętnie podejmę współpracę w zakresie prowadzenia diagnozy i terapii psychologicznej, a także w badaniach naukowych oraz przygotowywaniu publikacji dot. zaburzeń rozwojowych.

Prawa autorskie

Zdecydowana większość materiałów na stronie jest mojego autorstwa. Możesz ich użyć do własnej pracy terapeutycznej i edukacyjnej, ale nie rozpowszechniaj ich bez mojej zgody.

Kontakt ze mną

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować w sprawie terapii lub chcesz rozpocząć współpracę w innym zakresie (ośrodki, wydawnictwa), proszę o wypełnienie formularza kontaktu.

Mapa strony pomoże Ci w poruszaniu się po serwisie.